Co opłaca się bardziej, dzbanek do filtrowania wody czy woda w butelkach ze sklepu?

Czy filtrowana woda może być szkodliwa?
11 października, 2018
Wkłady filtrujące do dzbanków Dafi – gdzie można kupić?
15 października, 2018

Woda stała się na przestrzeni ostatnich lat naszym ulubionym napojem, idealnie gaszącym pragnienie i świetną alternatywą dla kolorowych napojów. Nie dość, że jest zdrowa, to jeszcze tania. Ale niska cena niskiej cenie nierówna- ktoś powie „Ok, kranówka jest tania”, a kto inny „Przecież woda w butelce też nie jest droga!”. Co więc wybrać? Jak koszty będą kształtować się w skali miesiąca?

Woda butelkowana

Półki sklepowe aż uginają się od wód różnych producentów i kuszą etykietami. Inne dla dzieci, inne dla sportowców, inne na co dzień i te najzwyklejsze, źródlane- np do gotowania. Wszystko wydaje się być ok, a jednak są dwa bardzo znaczące „ale”. To koszt oraz opakowanie. Codzienne kupowanie wody butelkowanej w liczbie 1 sztuki to wydatek około 2 złotych- sporo jak za samą wodę. Oczywiście producenci przekonują, iż ich produkty odznaczają się niezwykłą jakością. Nie można być jednak naiwnym. Czytając na etykiecie „woda mineralna” spójrzmy na tabelkę z podaną ilością rozpuszczonych minerałów. Mała ich ilość może bowiem świadczyć, iż mamy do czynienia ze zwykłą wodą źródlaną górnolotnie sprzedawaną jako mineralna. ogromnym problemem dla środowiska jest plastik. Niestety w społeczeństwie wciąż bardzo częste są niedojrzałe postawy, które skutkują wyrzucaniem takich odpadów do lasów, paleniem nimi w piecach oraz zaleganiem plastiku na wysypiskach. To odpad, który niemal nigdy się nie rozłoży.

Dzbanek filtrujący

Bardziej świadome osoby decydują się na kupno dzbanka filtrującego np. od firmy Dafi – https://sklep.dafi.pl/produkty/dzbanki-filtrujace.html. Za pomocą tego prostego urządzenia dobrą smakowo i czystą wodę możesz mieć zawsze pod ręką. Masz ją w kranie. Dzbanek dzięki filtrowi z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej uzdatnia ją, poprawiając jej walory smakowe, zapachowe, oczyszczając ją z chloru, miedzi, ołowiu, związków chemicznych i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. A jednorazowo zakup dzbanka to koszt od 30 zł wzwyż. Tak inwestycja zwraca się ogromnie szybko!

Podsumowując obrazowo pokazuje to pewne zestawienie. Otóż miesięczne koszty związane z dzbankiem to około 15 zł na zakup nowego filtra (jeden filtr ma żywotność na około 200 litrów wody) i wygenerowanie tym 15 gram plastiku. Miesięczny koszt wody butelkowanej (zakładając, że kupujemy około 100 butelek) to plus minus 120 złotych i niemal 2 kilogramy plastiku! Rachunek jest prosty- żyjmy świadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok